Blog firmowy o nowych produktach i nie tylko...

Wywiad z Andreasem Ehret-Väth

Najwyższa jakość produktów, lojalność wobec klientów i prawdziwa pasja do samochodów Mercedes-Benz. O filozofii firmy Väth, jej historii i bieżących wyzwaniach rozmawialiśmy z Andreasem Ehret-Väth.

 

Vath PMS_2a

 

PMS: Jak zaczęła się historia fimy Väth?

Andreas Ehret-Väth: Wszystko zaczęło się od niewielkiej firmy, którą w 1977 roku założył Wolfgang Väth. Wówczas firma zajmowała się tylko i wyłącznie naprawami silników, skrzyń biegów i dyferencjałów produkowanych przez markę Mercedes-Benz.

 

PMS: Kiedy Wolfgang Väth zaczął zajmować się modyfikacjami mechanicznymi?

AEV: Mniej więcej na przełomie lat 70. i 80. Wolfgang zajął się wówczas poprawą osiągów silników Mercedesa głównie poprzez zwiększanie ich pojemności. Na bazie silników o pojemności 5,0l powstawały jednostki 5,6l i 6,0l. Wydaje mi się, że pierwszym tak zmodyfikowanym silnikiem, który otrzymał certyfikat TÜV była właśnie jednostka o pojemności 6,0l – miało to miejsce w 1984 r. To był jednak dopiero początek.

 

PMS: Ile osób pracowało w firmie na początku lat 80. i ilu pracowników zatrudniacie w tej chwili?

AEV: Około 10-15, ale musicie wiedzieć, że w latach 80. silniki Mercedesa często ulegały awariom, ale wcale nie z powodu jakiś wad konstrukcyjnych, lecz bardzo intensywnej eksploatacji. Wówczas jednym samochodem jeździły "jednocześnie" nawet 3-4 osoby, co oczywiście przekładało się na bardzo duże przebiegi a to natomiast na szybkie zużycie podzespołów mechanicznych. W tej chwili zatrudniamy 34 pracowników, z czego 15 osób pracuje w warsztacie.

 

PMS: Przez 36 lat istnienia firma Väth z całą pewnością bardzo się zmieniła?

AEV: Nie aż tak bardzo, bo wciąż naszym priorytetem jest jakość wykonywanych usług i satysfakcja naszych klientów, ale w tej chwili nasze działania idą jakby dwukierunkowo. Około 75% naszej działalności to szeroko pojęte modyfikacje, a kolejne 25% to odbudowa klasycznych Mercedesów.

 

PMS: Czy wśród Waszych klientów, są osoby które modyfikują i serwisują u Was swoje samochody od samego początku istnienia firmy?

AEV: Możemy się poszczycić tym, że wielu z naszych obecnych klientów to osoby, które z naszych usług korzystają niemal od samego początku istnienia firmy. Do dziś serwisujemy dwa samochody klientów, którzy po raz pierwszy oddali swoje auta w ręce Pana Wolfganga na samym początku jego działalności i do dziś, te same samochody, serwisują właśnie w naszej firmie. Jeden z tych samochodów przejechał już 650 000 km a drugi ponad 800 000 km. Jestem z tego bardzo dumny.

 

PMS: Jaka jest filozofia firmy Väth?

AEV: Od samego początku istnienia firmy aż do dziś mamy jedną podstawową zasadę. Staramy się wszystkich klientów traktować tak samo, co oznacza, że niezależnie od tego czy zdecydujesz się tylko na zakup nowej kierownicy czy kupno całego samochodu z pełnym pakietem modyfikacji, możesz liczyć na nasze wsparcie i profesjonale podejście. Do tego dochodzi jeszcze nieustanne dążene do perfekcji i najwyższej jakości świadczonych usług – to dla nas bardzo ważne.

 

PMS: Skąd pochodzi większość Waszych klientów?

AEV: Muszę przyznać, że w tej chwili około 65% naszych klientów to obywatele Niemiec. Ogromnym rynkiem jest dla nas również Bliski Wschód, choć cieszy nas, że nasze produkty zyskują co raz większe zainteresowanie również w Europie, a w tym także Polsce i Czechach.

 

PMS: Jakie samochody Mercedes-Benz modyfikujecie w tej chwili najczęściej?

AEV: W tej chwili najbardziej popularne są wszelkie modyfikacje Mercedesów SLS. Jesteśmy jedną z niewielu firm, które mogą się poszczycić homologacją TÜV na wszystkie modyfikacje SLS-a, co oznacza, że nasz produkty spełniają wszystkie normy i są w 100% bezpieczne. Jeśli chodzi o same silniki to bez wątpienia najpopularniejszą jednostką napędową jest nowy silnik V8 biturbo o pojemności 5,5l.

 

PMS: Czy wsystkie podzespoły, których używacie do modyfikacji silników wytwarzane są tutaj, w siedzibie firmy czy zajmują się tym zewnętrzne firmy?

AEV: Wszystkie części i podzespoły powstają w naszej firmie, dzięki czemu mamy pewność, że wszystkie części są wykonane tak dobrze, jak jest to możliwe.

 

PMS: Specjalizujecie się w naprawach i modyfikacjach wszystkich samochodów Mercedes-Benz, ale czy zajmujecie się również innymi samochodami?

AEV: Na zlecenie innych firm wykonujemy również modyfikacje silników Porsche i Ferrari, ale jako firma Väth zajmujemy się tylko Mercedesami.

 

PMS: Jak wygląda Wasza strategia na najbliższe lata?

AEV: W ciągu ostatnich 2 lat firma przeżywała bardzo dynamiczny rozwój pod wieloma względami, tak więc najbardziej zależy nam na utrzymanu najwyższej jakości naszych usług i  wytwarzanych prez nas części. Dla nas priorytetem jest zadowolenie naszych klientów i na tym nam najbardziej zależy.

 

PMS: Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i życzymy wielu sukcesów w kolejnych latach.

AEV: Dziękuję i przy okazji serdecznie pozdrawiam wszystkich miłośninków samochodów Mercedes-Benz w Polsce.

 

Vath 1a